به گام به گام بودن لغو تحریم ها اعتقادی نداریم، در صورت انجام راستی آزمایی، تعهدات خود را انجام خواهیم داد

به گزارش وبلاگ ماریانا، خبرگزاری خبرنگاران- معاون سیاسی وزیر امور خارجه، فهرست تحریم های ضدایرانی که آمریکا برای بازگشت به برجام باید یکباره لغو نمایند بیش از 1500 تحریم، شامل تحریم های موضوعی، افراد و موسسات برشمرد.

به گام به گام بودن لغو تحریم ها اعتقادی نداریم، در صورت انجام راستی آزمایی، تعهدات خود را انجام خواهیم داد

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ماریانا، سید عباس عراقچی درباره جزئیات مذاکرات وین گفت: خطی که در مذاکرات وین پیگیری کردیم و این هفته هم ادامه آن را پی خواهیم گرفت بر اساس مواضع قطعی نظام بوده و خواهد بود که اعلام شده است.

وی ادامه داد: ما خواستار برطرف کامل تحریم ها هستیم؛ این شامل تحریم هایی می گردد که در دوران ترامپ وضع شده است و همه تحریم های برجام را نیز شامل می گردد.

آقای عراقچی با تاکید بر لغو کامل تحریم ها در یک مرحله اضافه نمود: به گام به گام و مرحله به مرحله بودن لغو تحریم ها اعتقادی نداریم و حتماً باید برطرف تحریم ها را راستی آزمایی کنیم و بعد اقدامات مان را انجام دهیم؛ این سه اصل کلیدی است که راهنمای ما در مذاکرات وین هم بوده است.

معاون سیاسی وزیر خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که چه سازوکاری برای راستی آزمایی لغو تحریم ها و تضمین پایبندی به تعهدات آمریکا وجود دارد گفت: فهرست تحریم هایی که باید لغو شوند طولانی است و حتی از هزار و 500 تحریمی هم که شما اشاره کردید بیشتر است؛ هم شامل تحریم های موضوعی و هم تحریم های مربوط به افراد و موسسات می گردد.

وی اضافه نمود: یکی از کار های مهم ما، فهرست کردن تحریم هایی است که باید برداشته شوند؛ کارگروه تشکیل شده در وین، این اقدام را شروع نموده است و ادامه خواهد داد.

آقای عراقچی با تاکید بر این که برای ما مهم است که وقتی تحریم ها برداشته می شوند آثارش را در عمل ببینیم گفت: مثلاً اگر تحریم نفتی برداشته می گردد به معنای یک دستور بر روی کاغذ نیست بلکه نفت باید به فروش برسد و خریداران نفت ایران بتوانند بدون هیچ مسئله ای آن را بخرند و باید برای ما مسجل گردد که تحریم ها برداشته شده است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اضافه نمود: وقتی راستی آزمایی انجام گردد آن گاه ما تعهدات مان را انجام خواهیم داد.

وی همچنین در پاسخ به این که آیا تضمینی وجود دارد که طرف مقابل باردیگر نقض عهد و یا بدعهدی نکند، گفت: بدعهدی همواره ممکن است؛ کما این که در دوره گذشته هم بود و در آینده هم ممکن است اتفاق بیافتد؛ روشی که در برجام وجود دارد و برای ما هم بیشتر از آنان وجود دارد این است که ضمانت اجرای برجام در دست خودمان است.

آقای عراقچی اضافه نمود: اگر مشاهده کنیم که طرف های مقابل، تعهدات شان را انجام نمی دهند، ما هم تعهدات برجامی مان را کاهش می دهیم؛ این کاری است که در دو سال گذشته انجام دادیم.

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ماریانا به نقل از صدا و سیما، وی اضافه نمود: در این چارچوب؛ تعهدات مان را در پنج گام کاهش و اقتدارمان را در عرصه هسته ای نشان دادیم و خلاف آن چه که گفته می شد نتوانستند ما را به شورای امنیت بفرستند بنابراین، ضمانت اجرایی برجام در دست خودمان است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "به گام به گام بودن لغو تحریم ها اعتقادی نداریم، در صورت انجام راستی آزمایی، تعهدات خود را انجام خواهیم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به گام به گام بودن لغو تحریم ها اعتقادی نداریم، در صورت انجام راستی آزمایی، تعهدات خود را انجام خواهیم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید